Breadcrumbs

Blues Winners 2010 - 2019

YearNameSport/ArtAward
2019Matthew DunhamRowingSportsman of the Year
2019Bryony BothaCyclingSportswoman of the Year
2019Cecily ShawVoiceCreative and Performing Arts Person of the Year
2019Roiana PihamaKapa HakaPou Ahurea (Māori Person of the Year)
2019Josiah NeyTriathlonEmerging Talent Award - Sport
2019Stefenie PickstonClarinetEmerging Talent Award - Creative
2019Ueleni Lolohea Outstanding Contribution to Enhancing Performance Award
2019University of Waikato Netball Club Premier Team Sports Team of the Year
2019Danielle AitchisonAthleticsSporting Blue
2019Philip BorotaBasketballSporting Blue
2019Bryony BothaCyclingSporting Blue
2019Sophie CorbidgeTriathlonSporting Blue
2019Daniel CosseyTaekwondoSporting Blue
2019Jordi DitfortFutsalSporting Blue
2019Garrick du ToitHockeySporting Blue
2019Matthew DunhamRowingSporting Blue
2019Georgie EdgecombeNetballSporting Blue
2019Luka ElleryRowingSporting Blue
2019Raiha EnsorSurfingSporting Blue
2019Bae FountainWater PoloSporting Blue
2019Sydney FraserNetballSporting Blue
2019Tara GivenTheatreCreative Blue
2019Kirstyn GoodgerRowingSporting Blue
2019Isaac GraingerRowingSporting Blue
2019Celia GriffithsStringsCreative Blue
2019Keegan HarrisTouchSporting Blue
2019Hannah JensenInline HockeySporting Blue
2019Kelly JuryNetballSporting Blue
2019Mitchell KarpikRugbySporting Blue
2019Jackie KiddleRowingSporting Blue
2019Hannah KnightonTriathlonSporting Blue
2019Hamish LegarthCanoeingSporting Blue
2019Harris LeungStringsCreative Blue
2019Lisa MatherNetballSporting Blue
2019Isabella McDonaldStringsCreative Blue
2019Hannah McFarlaneTheatreCreative Blue
2019Cole McOnieBMXSporting Blue
2019Hamish MillerSurf LifesavingSporting Blue
2019Ariana MoffattVolleyballSporting Blue
2019Tim NeildHockeySporting Blue
2019Aidan PhillipsVoiceCreative Blue
2019Roiana PihamaKapa HakaCreative Blue
2019Abigail PinkertonMusic CompositionCreative Blue
2019June PotifaraVoiceCreative Blue
2019Ashton ReiserCanoeingSporting Blue
2019Leanna RyanRugbySporting Blue
2019Callum SaundersCyclingSporting Blue
2019Daniel ScanlonHockeySporting Blue
2019Cecily ShawVoiceCreative Blue
2019Caleb ShepherdRowingSporting Blue
2019David SimesTheatreCreative Blue
2019Laura ThresherInline HockeySporting Blue
2019Felicity TomkinsVoiceCreative Blue
2019Katie TriggVoiceCreative Blue
2019Samantha VossRowingSporting Blue
2019Christina WilsonDramaCreative Blue
2019Mitch WilsonCyclingSporting Blue
2019Simon WinshipBrassCreative Blue
2019Nina WollastonCyclingSporting Blue
2018Aidan SarikayaHockeySportsman of the Year
2018Jackie KiddleRowingSportswoman of the Year
2018Xu TangMusic - CompositionCreative and Performing Arts Person of the Year
2018Khaysharn Kingi-TakokoKapa HakaPou Ahurea (Māori Person of the Year)
2018Ellesse AndrewsCyclingEmerging Talent Award - Sport
2018Aidan PhillipsMusic - VoiceEmerging Talent Award - Creative
2018Reid Hall Long Service Award
2018University of Waikato Rowing Club Sports Team of the Year
2018Ellesse AndrewsCyclingSporting Blue
2018Bethany AngusMusic - StringsCreative Blue
2018Tamina BeveridgeMusic - PianoCreative Blue
2018Kaylee BirdDanceCreative Blue
2018Bryony BothaCyclingSporting Blue
2018Tyler CampbellRugbySporting Blue
2018Drikus ConradieRowingSporting Blue
2018Sophie CorbidgeTriathlonSporting Blue
2018Samuel DakinCyclingSporting Blue
2018Joanna DannMusic - StringsCreative Blue
2018Emerson DeverellAthleticsSporting Blue
2018Jordi DitfortFootballSporting Blue
2018Matthew DunhamRowingSporting Blue
2018Raiha EnsorSurfingSporting Blue
2018Natasha FitzsimonsHockeySporting Blue
2018Emmanuel FuimaonoMusic - VoiceCreative Blue
2018Cian GardnerTheatreCreative Blue
2018Tara GivenTheatreCreative Blue
2018Isaac GraingerRowingSporting Blue
2018Nathan HarrisRugbySporting Blue
2018Alia JaquesHockeySporting Blue
2018Hannah JensenInline HockeySporting Blue
2018Mitchell KarpikRugbySporting Blue
2018Jackie KiddleRowingSporting Blue
2018Khaysharn Kingi-TakokoKapa HakaCreative Blue
2018Shaun KirkhamRowingSporting Blue
2018Hannah KnightonTriathlonSporting Blue
2018Calla Knudson-HollebonMusic - VoiceCreative Blue
2018Elise LegarthCanoeingSporting Blue
2018Amorangi MalesalaNetballSporting Blue
2018Lisa MatherNetballSporting Blue
2018Cole McOnieCyclingSporting Blue
2018Hamish MillerSurf LifesavingSporting Blue
2018Sylvia NeildMusic - StringsCreative Blue
2018Martyn O'LearyRowingSporting Blue
2018Te Ao Mihiata Paenga-MorganKapa HakaCreative Blue
2018Aidan PhillipsMusic - VoiceCreative Blue
2018Abigail PinkertonMusic - CompositionCreative Blue
2018Ashton ReiserCanoeingSporting Blue
2018Leanna RyanRugbySporting Blue
2018Aidan SarikayaHockeySporting Blue
2018Cecily ShawMusic - VoiceCreative Blue
2018Caleb ShepherdRowingSporting Blue
2018Xuanchang (Sheena) ShiMusic - PianoCreative Blue
2018Samantha SinclairNetballSporting Blue
2018Xu TangMusic - CompositionCreative Blue
2018Laura ThresherIce Hockey & Inline HockeySporting Blue
2018Felicity TomkinsMusic - VoiceCreative Blue
2018Katie TriggMusic - VoiceCreative Blue
2018Melissa TsoiMusic - PianoCreative Blue
2018Taylor WallbankMusic - VoiceCreative Blue
2018Nina WollastonCyclingSporting Blue
2017 Isaac Grainger Rowing Sportsman of the Year
2017 Natasha Fitzsimons Hockey Sportswoman of the Year
2017 Matthias Balzat Music-Strings Creative and Performing Arts Person of the Year
2017 Te Ao Mihiata Paenga-Morgan Kapa Haka Pou Ahurea (Māori Person of the Year)
2017 Hamish Miller Surf Lifesaving Emerging Talent Award - Sport
2017 Katie Trigg Music-Voice Emerging Talent Award - Creative
2017 Anima Trio Music-Piano, Music-Strings Creative and Performing Arts Group of the Year
2017 Rachel Twyman   Service Award (across both Sport and C&PA)
2017 Jessica MacAskill   Sports Coach/C&PA Tutor of the Year
2017 Des Williams   Long Service Award (across both Sport and C&PA)
2017 Waikato University Cook Islands Association (WUCIA)   University Club of the Year
2017 University of Waikato Premier Netball Team   Sports Team of the Year
2017 Georgia Allen Rowing Sporting Blue
2017 Kate Anderson Cricket Sporting Blue
2017 Matthias Balzat Music-Strings Creative Blue
2017 Tamina Beveridge Music-Piano Creative Blue
2017 Bryony Botha Cycling Sporting Blue
2017 Jackson Bovill Equestrian Sporting Blue
2017 Sam Caird Rugby Sporting Blue
2017 Erena Calder-Hawkins Badminton Sporting Blue
2017 Tyler Campbell Rugby Sporting Blue
2017 Kewa Cashell-Warren Kapa Haka Creative Blue
2017 Teresa Connors Music-Composition Creative Blue
2017 Drikus Conradie Rowing Sporting Blue
2017 Samuel Dakin Cycling Sporting Blue
2017 Noelle Dannenbring Music-Piano Creative Blue
2017 Jai Davies-Campbell Triathalon Sporting Blue
2017 Matthew Dunham Rowing Sporting Blue
2017 Luka Ellery Rowing Sporting Blue
2017 Lily Empson Drama Creative Blue
2017 Monica Falkner Netball Sporting Blue
2017 Natasha Fitzsimons Hockey Sporting Blue
2017 Daniel Franks Cycling (BMX) Sporting Blue
2017 Callum Gilbert Canoeing Sporting Blue
2017 Megan Goldsman Theatre Creative Blue
2017 Isaac Grainger Rowing Sporting Blue
2017 Kelly Greer Music-Composition Creative Blue
2017 Morgan Haakma Wakeboarding Sporting Blue
2017 Vinny Harris Softball/Badminton Sporting Blue
2017 Calum Hughes Drama Creative Blue
2017 Mitch Jacobson Rugby Sporting Blue
2017 Jemma James Rowing Sporting Blue
2017 Alia Jaques Hockey Sporting Blue
2017 Kelly Jury Netball Sporting Blue
2017 Mitchell Karpik Rugby Sporting Blue
2017 Jackie Kiddle Rowing Sporting Blue
2017 Tupuria King Canoeing/Waka Ama Sporting Blue
2017 Shaun Kirkham Rowing Sporting Blue
2017 Calla Knudson Music-Voice Creative Blue
2017 Luana Leupolu Music-Strings Creative Blue
2017 Paul Maguire Volleyball Sporting Blue
2017 Amorangi Malesala Netball Sporting Blue
2017 Xena Martin Music-Strings Creative Blue
2017 Callum Maxwell Water Polo Sporting Blue
2017 Ellie McCleery Hockey Sporting Blue
2017 Cole McOnie Cycling (BMX) Sporting Blue
2017 John Mering Athletics Sporting Blue
2017 Ariana Moffat Volleyball Sporting Blue
2017 Sylvia Neild Music-Strings Creative Blue
2017 Martyn O'Leary Rowing Sporting Blue
2017 Jack O'Leary Rowing Sporting Blue
2017 Te Ao Mihiata Paenga-Morgan Kapa Haka Creative Blue
2017 Arnica Palmer Hockey Sporting Blue
2017 Emily Patterson Netball Sporting Blue
2017 Blair Pennell Athletics Sporting Blue
2017 Kelly Petersen Drama Creative Blue
2017 Matt Rees-Gibbs Hockey Sporting Blue
2017 Courtney Rennie Rowing Sporting Blue
2017 Cheyelle Robins-Reti Rugby Sporting Blue
2017 Leanna Ryan Rugby/Athletics Sporting Blue
2017 Callum Saunders Cycling Sporting Blue
2017 Cecily Shaw Music-Voice Creative Blue
2017 Caleb Shepherd Rowing Sporting Blue
2017 Xuanchang (Sheena) Shi Music-Piano Creative Blue
2017 Hannah Shields Ice Hockey Sporting Blue
2017 Samantha Sinclair Netball Sporting Blue
2017 Jacob Skeen Rugby Sporting Blue
2017 Jeff Sun Dance Creative Blue
2017 Xu Tang Music-Composition Creative Blue
2017 Felicity Tomkins Music-Voice Creative Blue
2017 Melissa Tsoi Music-Piano Creative Blue
2017 Rachel Twyman Music-Strings Creative Blue
2017 Samantha Voss Rowing Sporting Blue
2017 Stacey Waaka Rugby Sporting Blue
2017 Patrick Washer Canoeing Sporting Blue
2017 Blaire White Music-Voice Creative Blue
2017 Josef Winders Other Sporting Blue
2017 Nina Wollaston Cycling Sporting Blue
2017 Sarah Young Equestrian Sporting Blue
2016 Tupuria King Canoe / Waka Ama Sportsman of the Year Award
2016 Zoe Stevenson Rowing Sportswoman
2016 Jonathan Eyers Voice Creative & Performing Arts Person of the Year
2016 Stacey Waaka Rugby Pou Ahurea (Māori Person of the Year) Award
2016 Kevin Bradley Rugby Service Award
2016 Damian Morrow Cricket Long Services Award
2016 Rebecca Gabel Netball Coach
2016 Waikato University Premier Netball Team   Sports Team
2016 Hamilton Star - University of Waikato Cricket Club   University Club of the Year
2016 Evoco Trio   Creative and Performing Arts Group of the Year
2016 Jonathan Mayer Organ Emerging Talent Award - Creative and Performing Art
2016 Holly White Cycling Emerging Talent Award - Sport
2016 Anna Mahon Vocal Performance Creative / Performing Arts Blue
2016 Ashton Ledger Film Creative / Performing Arts Blue
2016 Blaire White Vocal Performance Creative / Performing Arts Blue
2016 Cecily Shaw Vocal Performance Creative / Performing Arts Blue
2016 Clinton Fung Vocal Performance Creative / Performing Arts Blue
2016 Georgia Pollock Musical Theatre Creative / Performing Arts Blue
2016 Gwen Lyon Musical Theatre Creative / Performing Arts Blue
2016 Jeffrey Wragg Composition Creative / Performing Arts Blue
2016 Jonathan Eyers Vocal Performance Creative / Performing Arts Blue
2016 June Dams Vocal Performance Creative / Performing Arts Blue
2016 Liam Wooding Piano Creative / Performing Arts Blue
2016 Matthias Balzat Cello Creative / Performing Arts Blue
2016 Quin Leong Dance Creative / Performing Arts Blue
2016 Rachel Twyman Violin Creative / Performing Arts Blue
2016 Samuel Franicevic Guitar Creative / Performing Arts Blue
2016 Teresa Connors Composition Creative / Performing Arts Blue
2016 Aleisha Collett Equestrian Sporting Blue
2016 Alia Jaques Hockey Sporting Blue
2016 Brayden Lissington Football Sporting Blue
2016 Caleb Shepherd Rowing Sporting Blue
2016 Callum Gilbert Canoe Sporting Blue
2016 Camille Buscomb Athletics Sporting Blue
2016 Cassie Storey Diving Sporting Blue
2016 Daniel Franks Cycling Sporting Blue
2016 Dominic O'Sullivan Football Sporting Blue
2016 Drikus Conradie Rowing Sporting Blue
2016 Eileish Hayes Football Sporting Blue
2016 Ellie McCleery Hockey Sporting Blue
2016 Hannah Shields Hockey Sporting Blue
2016 Isaac Grainger Rowing Sporting Blue
2016 Kaydi O'Connor-Stratton Canoe Sporting Blue
2016 Kayla Pratt Rowing Sporting Blue
2016 Kelly Jury Netball Sporting Blue
2016 Matthew Dunham Rowing Sporting Blue
2016 Megan Hull Hockey Sporting Blue
2016 Mitchell Jacobson Rugby Sporting Blue
2016 Natasha Fitzsimons Hockey Sporting Blue
2016 Nina Wollaston Cycling Sporting Blue
2016 Samantha Sinclair Netball Sporting Blue
2016 Sarah Young Equestrian Sporting Blue
2016 Shaun Kirkham Rowing Sporting Blue
2016 Siobhan Nuzum Hockey Sporting Blue
2016 Stacey Waaka Rugby Sporting Blue
2016 Tommy Clout Cricket Sporting Blue
2016 Tupuria King Canoe/Waka Ama Sporting Blue
2016 Zoe Stevenson Rowing Sporting Blue
2015 Caleb Shepherd Rowing Sportsman of the Year Award
2015 Zoe Stevenson Rowing Sportswoman
2015 Catherine Kwak Cello Creative & Performing Arts Person of the Year
2015 Tupuria King Waka Ama / Outrigger Canoeing Pou Ahurea (Maori Person of the Year) Award
2015 Laichyn Parkinson   Service Award
2015 Mark Commins   Long Services Award
2015 Roger Randle   Coach
2015 University of Waikato Premier Netball Team   Sports Team
2015 Hamilton Star University Cricket Club   University Club of the Year
2015 Quattro   Creative and Performing Arts Group of the Year
2015 Nathaniel Smorti   Creative and Performing Arts Tutor of the Year
2015 Filipe Akau Voice Creative / Performing Arts Blue
2015 Rachel Twyman Violin Creative / Performing Arts Blue
2015 Jacky Siu Cello Creative / Performing Arts Blue
2015 Christina Vehikite Voice Creative / Performing Arts Blue
2015 Matthias Balzat Cello Creative / Performing Arts Blue
2015 Brigitte Balzat Violin Creative / Performing Arts Blue
2015 Catherine Kwak Cello Creative / Performing Arts Blue
2015 Naomi Whalley Visual Arts Creative / Performing Arts Blue
2015 Alexander Arai-Swale Cello Creative / Performing Arts Blue
2015 Blaire White Voice Creative / Performing Arts Blue
2015 Conor Gyde Theatre Creative / Performing Arts Blue
2015 Harrietanne Embling Dance Creative / Performing Arts Blue
2015 Jonathan Eyers Voice Creative / Performing Arts Blue
2015 Gwen Lyon Musical Theatre Creative / Performing Arts Blue
2015 Teresa Connors Composition Creative / Performing Arts Blue
2015 Sam Lucas Cello Creative / Performing Arts Blue
2015 Xu Tang Composition Creative / Performing Arts Blue
2015 Noelle Dannenbring Piano Creative / Performing Arts Blue
2015 Nathaniel Smorti Woodwind Creative / Performing Arts Blue
2015 June Dams Voice Creative / Performing Arts Blue
2015 Anna Mahon Voice Creative / Performing Arts Blue
2015 Sophie Rowland Surf Lifesaving Sporting Blue
2015 Christie Davis Rowing Sporting Blue
2015 Natasha Fitzsimons Hockey Sporting Blue
2015 Richard Power Rowing Sporting Blue
2015 Atunaisa Moli Rugby Sporting Blue
2015 Mitchell Jacobson Rugby Sporting Blue
2015 Brooke Kirkbride Cricket Sporting Blue
2015 Camille Buscomb Athletics Sporting Blue
2015 Hannah Seifert Golf Sporting Blue
2015 Daniel Franks Cycling Sporting Blue
2015 Kate Kernaghan Hockey Sporting Blue
2015 Jacob Skeen Rugby Sporting Blue
2015 Mitchell Santner Cricket Sporting Blue
2015 Vincent Harris Softball Sporting Blue
2015 Adam Burn Rugby Sporting Blue
2015 Kane Jacobson Rugby Sporting Blue
2015 Isaac Te Tamaki Rugby Sporting Blue
2015 Caleb Shepherd Rowing Sporting Blue
2015 Shaun Kirkham Rowing Sporting Blue
2015 Madeleine Stapleton Badminton Sporting Blue
2015 Susannah Leydon-Davis Badminton Sporting Blue
2015 Felicity Leydon-Davis Cricket Sporting Blue
2015 Felicity Leydon-Davis Badminton Sporting Blue
2015 Cassandra Storey Diving Sporting Blue
2015 Alia Jaques Hockey Sporting Blue
2015 Megan Hull Hockey Sporting Blue
2015 Joshua Dowsing Rugby Sporting Blue
2015 Helena Gasson Swimming Sporting Blue
2015 Tupuria King Canoeing Sporting Blue
2015 Samantha Sinclair Netball Sporting Blue
2015 Sarah Young Equestrian Sporting Blue
2015 Toka Natua Rugby Sporting Blue
2015 Mariah Ririnui Athletics Sporting Blue
2015 Zoe Stevenson Rowing Sporting Blue
2015 Jackie Kiddle Rowing Sporting Blue
2015 Paul Maguire Wakeboarding Sporting Blue
2015 Stacey Waaka Rugby Sporting Blue
2014 Sam Shergold Surf Lifesaving Sportsman of the Year
2014 Zoe Stevenson Rowing Sportswoman of the Year
2014 Teresa Connors Composition Creative & Performing Arts Person of the Year
2014 Tupuria King Waka Ama Pou Ahurea (Māori Person of the Year)
2014 Beverley Pullon Voice Service Award
2014 Mark Donnelly Cricket Long Service Award
2014 Rebecca Gabel Netball Sports Coach of the Year
2014 University of Waikato Premier Netball   Sports Team of the Year
2014 University of Waikato Netball Club   University Club of the Year
2014 The Stravinsky Trio   Creative & Performing Art Group of the Year
2014 Alex Geary Violin Creative / Performing Arts Blue
2014 Alexander Arai-Swale Cello Creative / Performing Arts Blue
2014 Andrew Leathwick Piano Creative / Performing Arts Blue
2014 Anna Mahon Voice Creative / Performing Arts Blue
2014 Beverley Pullon Voice Creative / Performing Arts Blue
2014 Blaire White Voice Creative / Performing Arts Blue
2014 Brigitte Balzat Violin Creative / Performing Arts Blue
2014 Catherine Kwak Cello Creative / Performing Arts Blue
2014 Charlotte Ketel Cello Creative / Performing Arts Blue
2014 Chelsea Alexandra Dolman Voice Creative / Performing Arts Blue
2014 Christina Vehikite Voice Creative / Performing Arts Blue
2014 Dolan Cox Piano Creative / Performing Arts Blue
2014 Emma Cardwell Wind, Brass and Percussion Creative / Performing Arts Blue
2014 Filipe Manu Voice Creative / Performing Arts Blue
2014 Jacky Siu Cello Creative / Performing Arts Blue
2014 Jonathan Eyers Voice Creative / Performing Arts Blue
2014 Kayla Collingwood Voice Creative / Performing Arts Blue
2014 Lauren Grout Wind, Brass and Percussion Creative / Performing Arts Blue
2014 Matthias Balzat Cello Creative / Performing Arts Blue
2014 Nathaniel Smorti Wind, Brass and Percussion Creative / Performing Arts Blue
2014 Ngaruaroha Martin Violin Creative / Performing Arts Blue
2014 Noelle Dannenbring Piano Creative / Performing Arts Blue
2014 Oriana Kershaw Voice Creative / Performing Arts Blue
2014 Rangimiria Wallace Kapa Haka Creative / Performing Arts Blue
2014 Te Manaaroha Rollo Maori Creative and Performing Arts Creative / Performing Arts Blue
2014 Teresa Connors Composition Creative / Performing Arts Blue
2014 Xu Tang Composition Creative / Performing Arts Blue
2014 Adam Burn Rugby Sporting Blue
2014 Adam Ling Rowing Sporting Blue
2014 Anjali Thakker Other Sporting Blue
2014 Ashley Cochrane Surf Lifesaving Sporting Blue
2014 Brooke Kirkbride Cricket Sporting Blue
2014 Caleb Shepherd Rowing Sporting Blue
2014 Cassandra Storey Other Sporting Blue
2014 Daniel Franks Cycling Sporting Blue
2014 David Morgan Rugby Sporting Blue
2014 Felicity Leydon-Davis Badminton Sporting Blue
2014 Felicity Leydon-Davis Cricket Sporting Blue
2014 Hanna Seifert Golf Sporting Blue
2014 Helena Gasson Swimming Sporting Blue
2014 Imogen Neil Hockey Sporting Blue
2014 Jacob Skeen Rugby Sporting Blue
2014 Jade Uru Rowing Sporting Blue
2014 Kate Kernaghan Hockey Sporting Blue
2014 Kayla Wilson Hockey Sporting Blue
2014 Kristie Baillie Athletics Sporting Blue
2014 Linda Matthews Rowing Sporting Blue
2014 Mariah Ririnui Athletics Sporting Blue
2014 Mitchell Santner Cricket Sporting Blue
2014 Natalie Good Snowboarding Sporting Blue
2014 Nicole van der Kaay Triathalon Sporting Blue
2014 Pip Sutton Cycling Sporting Blue
2014 Sam Shergold Surf Lifesaving Sporting Blue
2014 Scott Hilliar Football Sporting Blue
2014 Shaun Kirkham Rowing Sporting Blue
2014 Shaunna Polley Beach Volleyball Sporting Blue
2014 Shiray Tane Rugby Sporting Blue
2014 Stacey Waaka Rugby Sporting Blue
2014 Susannah Leydon-Davis Badminton Sporting Blue
2014 Tupuria King Canoeing Sporting Blue
2014 Zac Woods Hockey Sporting Blue
2014 Zoe Stevenson Rowing Sporting Blue
2013 Jade Uru Rowing Sportsman of the Year
2013 Natalie Dodd Cricket Sportswoman of the Year
2013 Andrew Leathwick Piano Creative & Performing Art Person of the Year
2013 Corey Wilson Softball Pou Ahurea
2013 Brendan Theodore Creative & Performing Arts Service of the Year
2013 James Hancox Sport Service of the Year
2013 Criss Strange   Sports Coach of the Year
2013 Hamilton Star Varsity Cricket Club   Sports Team of the Year
2013 Waikato Management School Students Association   University Club of the Year
2013 Carving in Ice Theatre   Creative & Performing Art Group of the Year
2013 Phillip 'Akau Voice Creative / Performing Arts Blue
2013 Teresa Connors Composition Creative / Performing Arts Blue
2013 Dolan Cox Piano Creative / Performing Arts Blue
2013 Jarvis Dams Voice Creative / Performing Arts Blue
2013 June Dams Voice Creative / Performing Arts Blue
2013 Alex Geary Violin Creative / Performing Arts Blue
2013 Lauren Grout Wind, Brass and Percussion Creative / Performing Arts Blue
2013 Jesbery Hartono Cello Creative / Performing Arts Blue
2013 Oriana Kershaw Voice Creative / Performing Arts Blue
2013 Charlotte Ketel Cello Creative / Performing Arts Blue
2013 Catherine Kwak Cello Creative / Performing Arts Blue
2013 Andrew Leathwick Piano Creative / Performing Arts Blue
2013 Ngaruaroha Martin Violin Creative / Performing Arts Blue
2013 Jeremy Mayall Composition Creative / Performing Arts Blue
2013 Nathaniel Smorti Wind, Brass and Percussion Creative / Performing Arts Blue
2013 Xu Tang Composition Creative / Performing Arts Blue
2013 Amelia Taylor Violin Creative / Performing Arts Blue
2013 Blaire White Voice Creative / Performing Arts Blue
2013 Amanda Brown Badminton Sporting Blue
2013 Adam Burn Rugby Sporting Blue
2013 Hayden Cohen Rowing Sporting Blue
2013 Luke Coxhead Hockey Sporting Blue
2013 Natalie Dodd Cricket Sporting Blue
2013 Victoria Edmonds Rugby Sporting Blue
2013 Hame Faiva Rugby Sporting Blue
2013 Michael Fowke Badminton Sporting Blue
2013 Tony Goodin Cricket Sporting Blue
2013 Isaac Hayes Basketball Sporting Blue
2013 Steffie Holcroft Triathlon Sporting Blue
2013 Jessica Howse Kickboxing Sporting Blue

2013

Kate Kernaghan Hockey Sporting Blue
2013 Shaun Kirkham Rowing Sporting Blue
2013 Taukiha'amea Koloamatangi Rugby Sporting Blue
2013 Felicity Leydon-Davis Cricket Sporting Blue
2013 Susannah Leydon-Davis Badminton Sporting Blue
2013 Adam Ling Rowing Sporting Blue
2013 Linda Matthews Rowing Sporting Blue
2013 Hamiora Mihaka Rugby Leage Sporting Blue
2013 Ginia Muavae Rugby Sporting Blue
2013 Brooke Neal Hockey Sporting Blue
2013 Andrew Newton Surf Life Saving Sporting Blue
2013 Lucy Olphert Equestrian Sporting Blue
2013 Jamie Peryer-Fursdon Clay Shooting Sporting Blue
2013 Alexis Poulter Surfing Sporting Blue
2013 Matthew Rees-Gibbs Hockey Sporting Blue
2013 Mariah Ririnui Athletics Sporting Blue
2013 Cosette Saville Orienteering Sporting Blue
2013 Hannah Seifert Golf Sporting Blue
2013 Elias Shadrock Netball Sporting Blue
2013 Angela Simpson Orienteering Sporting Blue
2013 Jacob Skeen Rugby Sporting Blue
2013 Casey Stevens Surfing Sporting Blue
2013 Zoe Stevenson Rowing Sporting Blue
2013 Cassandra Storey Diving Sporting Blue
2013 Kim Tanner Hockey Sporting Blue
2013 Anjali Thakker Inline Hockey and Ice Hockey Sporting Blue
2013 Jade Uru Rowing Sporting Blue
2013 Tobias Wehr-Candler Rowing Sporting Blue
2013 Corey Wilson Softball Sporting Blue
2013 Kayla Wilson Hockey Sporting Blue
2013 Zac Woods Hockey Sporting Blue
2012 June Dams Vocal Performance Creative / Performing Arts Blue
2012 Jennifer Spark Composition Creative / Performing Arts Blue
2012 Charlotte Ketel Cello Creative / Performing Arts Blue
2012 Saranna Drury Graphic Design Creative / Performing Arts Blue
2012 Jarvis Dams Vocal Performance Creative / Performing Arts Blue
2012 Jeremy Mayall Composition Creative / Performing Arts Blue
2012 Amelia Taylor Violin Creative / Performing Arts Blue
2012 Andrew Leathwick Pianist Creative / Performing Arts Blue
2012 Xu Tang Composition Creative / Performing Arts Blue
2012 Chamanthie Sinhalage Debating Creative / Performing Arts Blue
2012 Santiago Canon Valencia Cello Creative / Performing Arts Blue
2012 Beverley Pullon Vocal Performance Creative / Performing Arts Blue
2012 Timothy Burrell Vocal Performance Creative / Performing Arts Blue
2012 Adam Maha Viola and Conducting Creative / Performing Arts Blue
2012 Chase Douglas Vocal Performance Creative / Performing Arts Blue
2012 Timothy Carpenter Cello Creative / Performing Arts Blue
2012 Kayla Collingwood Vocal Performance Creative / Performing Arts Blue
2012 Robin Slade Football Long Service Award (10 years or more service)
2012 Karl Stirnemann Snowboarding/Skiing Service of the Year
2012 Mariah Ririnui Athletics Sporting Blue
2012 Jason Boobyer Golf Sporting Blue
2012 Susannah Leydon-Davis Badminton Sporting Blue
2012 David Dela Rue Squash Sporting Blue
2012 Samantha Felton Equestrian Sporting Blue
2012 Kate Kernaghan Hockey Sporting Blue
2012 Laura Langman Netball Sporting Blue
2012 Andrew Newton Surf Life Saving Sporting Blue
2012 Natalie Dodd Cricket Sporting Blue
2012 Tracey Hale Athletics Sporting Blue
2012 Renee Hannah Water Skiing Sporting Blue
2012 Hanna Seifert Golf Sporting Blue
2012 Kristie Baillie Athletics Sporting Blue
2012 Nick Ross Hockey Sporting Blue
2012 Brooke Neal Hockey Sporting Blue
2012 Luke Coxhead Hockey Sporting Blue
2012 Cam Hayde Hockey Sporting Blue
2012 Armindeep Singh Table Tennis Sporting Blue
2012 Shelby Wilson Swimming Sporting Blue
2012 Hayden Cohen Rowing Sporting Blue
2012 Jessica MacAskill Table Tennis Sporting Blue

2012

Asher Richardson Badminton Sporting Blue
2012 Kayla Pratt Rowing Sporting Blue
2012 Anjali Thakker Ice Hockey and Inline Hockey Sporting Blue
2012 Matt Rees-Gibbs Hockey Sporting Blue
2012 Tobias Wehr-Candler Rowing Sporting Blue
2012 Michael Whitehead Athletics Sporting Blue
2012 Yiftach Swery Archery Sporting Blue
2012 Kim Tanner Hockey Sporting Blue
2012 Nikki Whitehead Kayaking Sporting Blue
2012 Philipa Sutton Cycling Sporting Blue
2012 Casey Stevens Surf Life Saving Sporting Blue
2012 Angela Simpson Orienteering Sporting Blue
2012 Rebecca Gabel Netball Sports Coach of the Year
2012 Waikato University Rugby Football Club Rugby Football University Club of the Year
2012 Waikato University Premier Netball Team Netball Sports Team of the Year
2012 Adam Maha Viola and Conducting Pou Ahurea
2012 Santiago Canon Valencia Cello Creative and Performing Arts Person of the Year
2012 Laura Langman Netball Sportswoman of the Year
2012 Hayden Cohen Rowing Sportsman of the Year
2011 Andrew Cameron Negotiation Creative / Performing Arts Blue
2011 Timothy Carpenter Music Creative / Performing Arts Blue
2011 June Dams Vocal Performance Creative / Performing Arts Blue
2011 Jarvis Dams Vocal Performance Creative / Performing Arts Blue
2011 Kate Davison Theatre Creative / Performing Arts Blue
2011 Elizabeth de Vegt Composition Creative / Performing Arts Blue
2011 Chase Douglas Vocal Performance Creative / Performing Arts Blue
2011 Ben Gilbert Negotiation Creative / Performing Arts Blue
2011 Felicity Hanlon Oboe Creative / Performing Arts Blue
2011 Alex Hitchmough   Creative / Performing Arts Blue
2011 Andrew Leathwick Pianist Creative / Performing Arts Blue
2011 Jeremy Mayall Composition Creative / Performing Arts Blue
2011 Emma Newman Sporano Creative / Performing Arts Blue
2011 Beverly Pullon Soprano Creative / Performing Arts Blue
2011 Jennifer Spark Composition Creative / Performing Arts Blue
2011 Amelia Taylor Violin Creative / Performing Arts Blue
2011 Hannah Willemse Pianist Creative / Performing Arts Blue
2011 Hannah Beatson Cricket Sporting Blue
2011 Amanda Brown Badminton Sporting Blue
2011 Elsa Brown Netball Sporting Blue
2011 Nathan Cohen Rowing Sporting Blue
2011 Natasha Cotton Hockey Sporting Blue
2011 Luke Coxhead Hockey Sporting Blue
2011 Hannah Croad Beach Volleyball Sporting Blue
2011 Katrina de Lange Sailing Sporting Blue
2011 Cameron French Athletics Sporting Blue
2011 Daniel Graham Golf Sporting Blue
2011 Duncan Grant Rowing Sporting Blue
2011 Tracey Hale Athletics Sporting Blue
2011 Renee Hannah Water Skiing Sporting Blue
2011 Laura Langman Netball Sporting Blue
2011 Susannah Leydon-Davis Badminton Sporting Blue
2011 Oliver Leydon-Davis Badminton Sporting Blue
2011 Jessica MacAskill Table Tennis Sporting Blue
2011 Sarah McLaughlin Football Sporting Blue
2011 Laura Newman-Dempster Equestrian Sporting Blue
2011 Andrew Newton Surf Life Saving Sporting Blue
2011 Graham Oberlin-Brown Rowing Sporting Blue
2011 Matthew Rees-Gibbs Hockey Sporting Blue
2011 Mariah Ririnui Athletics Sporting Blue
2011 Nick Ross Hockey Sporting Blue
2011 Aaron Scott Football Sporting Blue
2011 Hanna Seifert Golf Sporting Blue
2011 Oliver Shaw X-Terra Sporting Blue
2011 Angela Simpson Orienteering Sporting Blue
2011 Armindeep Singh Table Tennis Sporting Blue
2011 Anjali Thakker Ice Hockey and Inline Hockey Sporting Blue
2011 Julia Tilley Volleyball Sporting Blue
2011 Tobias Wehr-Candler Rowing Sporting Blue
2011 Nikki Whitehead Kayaking Sporting Blue
2011 Michael Whitehead Athletics Sporting Blue
2011 Charlotte Willson Golf Sporting Blue
2011 Gabe Young Blokarting Sporting Blue
2011 Matthew Glenn Rowing Service of the Year
2011 Chamanthie Sinhalage Debating University Club of the Year
2011 Jessica Tuki Netball Sports Team of the Year
2011 Nathan Cohen Rowing Sportsman of the Year
2011 Chase Douglas Performance Pou Ahurea
2011 Laura Langman Netball Sportswomen of the Year
2011 Jeremy Mayall Composition Creative & Performing Arts Person of the Year
2010 Santiago Canon-Valencia Cello Creative / Performing Arts Blue
2010 Edward King Cello Creative / Performing Arts Blue
2010 Tamsin Kreymborg Cello Creative / Performing Arts Blue
2010 Elizabeth Jane Dobson Composition Creative / Performing Arts Blue
2010 Rafaella Garlick-Grice Pianist Creative / Performing Arts Blue
2010 Gabrielle Peake Pianist Creative / Performing Arts Blue
2010 Hannah Willemse Pianist Creative / Performing Arts Blue
2010 Emma Newman Soprano Creative / Performing Arts Blue
2010 Beverley Pullon Soprano Creative / Performing Arts Blue
2010 June Dams Vocal Performance Creative / Performing Arts Blue
2010 Jarvis Dams Vocal Performance Creative / Performing Arts Blue
2010 Chase Douglas Vocal Performance Creative / Performing Arts Blue
2010 Marleen Charng Waikato Kendo Club Long Service Award (10 years or more service)
2010 Pia Scott-Kristensen Waikato Unicol AFC Service of the Year
2010 Megan Aikenhead Athletics Sporting Blue
2010 Keshia Grant Athletics Sporting Blue
2010 Renee Hannah Athletics Sporting Blue
2010 Jordan Taylor Athletics Sporting Blue
2010 Michael Fowke Badminton Sporting Blue
2010 Oliver Leydon-Davis Badminton Sporting Blue
2010 Hannah Croad Beach Volleyball Sporting Blue
2010 Julia Tilley Beach Volleyball Sporting Blue
2010 Gabe Young Blokarting Sporting Blue
2010 Myles Browne-Cole Clay Shooting Sporting Blue
2010 Jason Ronald Boobyer Golf Sporting Blue
2010 Hanna Seifert Golf Sporting Blue
2010 Cathryn Finlayson Hockey Sporting Blue
2010 Thomas Lysaght Hockey Sporting Blue
2010 Nick Ross Hockey Sporting Blue
2010 Raynesh Smith Hockey Sporting Blue
2010 Kurt Kirby Judo Sporting Blue
2010 Ricky Andrew Karate Sporting Blue
2010 Angela Simpson Orienteering Sporting Blue
2010 Nathan Cohen Rowing Sporting Blue
2010 Duncan Grant Rowing Sporting Blue
2010 Stephen Donald Rugby Sporting Blue
2010 Katrina de Lange Sailing Sporting Blue
2010 Myles Collins Table Tennis Sporting Blue
2010 Jessica MacAskill Table Tennis Sporting Blue
2010 Armindeep Singh Table Tennis Sporting Blue
2010 Mita Graham Touch Sporting Blue
2010 Maddy Brunton Triathlon Sporting Blue
2010 Reid Hall Waikato Unicol AFC Sports Coach of the Year
2010 Waikato Unicol AFC Waikato Unicol AFC University Club of the Year
2010 Duncan Grant   Sportsman of the Year
2010 Keshia Grant   Pou Ahurea
2010 Renee Hannah   Sportswoman of the Year
2010 Edward King   Creative & Performing Arts Person of the Year